Český export zažívá rekordní časy, loni se vyvezly výrobky za tři biliony korun. Má však své slabiny - závislost na EU, Německu a automobilovém průmyslu. To má změnit nová exportní strategie, kterou představili premiér a ministr průmyslu. Ti zveřejnili trhy, na které se vláda hodná zaměřit - 12 tzv. prioritních zemí, a dalších 28 zájmových. Státy EU, do nichž Česko vyváží 85 % svého exportu, na seznamu nejsou.
Titul Podnikatel roku 2011 Prahy a středních Čech v pondělí získal Pavel Bouška, majitel společnosti Brit – Vafo Praha vyrábějící krmiva pro domácí zvířata. Slavnostní vyhlášení proběhlo v pondělí za přítomnosti primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody (ODS).
Praha - Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) chce, aby kontrola českobudějovického Budvaru byla pod veřejnou kontrolou. Obrátil se proto na protikorupční organizaci Transparency International (TIC), která prý spolupráci při kontrole zvažuje. Bendl to dnes řekl v pořadu Impulsy Václava Moravce na Rádiu Impuls.
Ruské dodávky zemního plynu do České republiky jsou stále o něco nižší oproti normálu, situace se však už stabilizuje. V pondělí vpodvečer to agentuře Mediafax řekl mluvčí energetické společnosti RWE Transgas Martin Chalupský.
Londýn - Akcie na západoevropských burzách zahájily nový týden mírným poklesem pod vlivem nervozity z vleklých jednání o záchraně Řecka před bankrotem. Po silném růstu z minulého týdne ale nálada na trhu zůstává vcelku příznivá.
Česko loni vyvezlo nejvíc výrobků ve své historii, celkem za tři biliardy korun. Český export má však své slabiny - závislost na eurozóně, Německu a automobilovém průmyslu. To má změnit nová exportní strategie, kterou představili premiér a ministr průmyslu.
Nedostatek dodávek plynu z Ruska by mohl přinutit italského energetického giganta ENI k přerušení dodávek plynu pro firemní zákazníky od čtvrtka. Informovala o tom v pondělí agentura AFP.
Největší sociální síť světa – Facebook – již reaguje na výtky investorů, kteří si prostudovali prospekt k primárnímu úpisu akcií. Během několika týdnů by měl Facebook začít zobrazovat reklamu na mobilních zařízeních ve snaze otevřít nový zdroj příjmů před svým vstupem na burzu. Jako první o nových plánech Facebooku informoval deník Financial Times.
Na počátku mnoha exekucí často nejsou velké dluhy, ale drobné pokuty, nedoplatky za plyn či elektřinu. Za posledních 11 let počet exekucí přesáhl čtyři miliony. Někteří exekutoři odmítají sloučit dluhy. O spojení exekucí by měl rozhodovat soud.
Pivovar Budvar se privatizace nedočká. Alespoň ne v dohledné době. Oznámil to premiér Petr Nečas, podle kterého má vláda naopak zájem na vzrůstající tržní hodnotě pivovaru. Premiér se navíc nechal slyšet, že do volby šéfa Budějovického Budvaru mu nikdo mluvit nebude.
Dvůr Králové nad Labem (Trutnovsko) - Splašky z kanalizace šestnáctitisícového Dvora Králové nad Labem dnes dopoledne začaly téct přímo do Labe. Firma WWTP DKNL provozující místní čistírnu odpadních vod ráno zastavila čistění. Důvodem zastavení je dlouhodobý spor firmy s městem o cenu čištění odpadních vod. ČTK to řekl jednatel WWTP DKNL Aleš Morávek.
Londýn - Euro dnes oslabilo vůči americkému dolaru i japonskému jenu. Investoři mají obavy z neřízeného bankrotu silně zadluženého Řecka, které stále není schopno přijmout podmínky pro získání druhého záchranného úvěru.
Strana 13681