Pravidelný týdenní komentář k trhu

Datum: 23.2.2018 16:59Zdroj: Atlantik
V minulém týdnu se investoři zaměřili především na středeční zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC. V něm centrální bankéři USA naznačili, že růst ekonomiky je nadále silný a inflace se začíná více projevovat. To vše může ospravedlňovat další a možná rychlejší zvyšování základních úrokových sazeb. Trh prozatím nadále počítá pro letošní rok s třemi zvýšeními o 25 b.b. Na akciových trzích došlo k dalšímu zvýšení volatility na základě zveřejnění zápisu, ale její intenzita a velikost byla již výrazně nižší, než jsme sledovali v minulých týdnech. Domácí index rovněž reagoval na světové dění a odepsal 0,7 % t/t na 1105 bodů.
 
Mimořádná valná hromada Fortuny, která se konala ve čtvrtek (15.2.), odhlasovala stažení vlastních akcií z veřejného obchodování na burze v Praze a ve Varšavě. Vzhledem k více jak 80% podílu majoritního akcionáře se tento výsledek očekával. V pátek (23.2.) skončila dobrovolná nabídka odkupu akcií ze strany majoritního akcionáře (Fortbet). Cena v rámci nabídky byla 182,5 Kč na akcii. Pro další vývoj akcií bude zásadní, zda nabídku bude akceptovat druhý největší akcionář, kterým jsou fondy Templeton (10,6 %). Titul zakončil týden na 181,5 Kč (0,8 % t/t).
 
ČEZ uvedl, že prodá bulharská aktiva. Rozhodla o tom na čtvrtečním (22. 2. 2018) zasedání dozorčí rada ČEZu. Kupcem je společnost Inercom Bulgaria, která podala nejvyšší nabídku. Podpis smlouvy proběhne v nejbližších dnech. Transakce podléhá schválení bulharského antimonopolního úřadu. Částka zveřejněna nebyla, podle předchozích informací se spekuluje o ceně kolem 8 mld. Kč (cca 15 Kč na akcii ČEZu). Trh byl již dříve prodeji problémových bulharských aktiv nakloněn. Titul zakončil páteční seanci na 507,5 Kč (0,3 % t/t).
 
V pátek došlo k vypořádání dobrovolné nabídky na odkup akcií Unipetrolu (380 Kč/akcie). Nabídku učinila mateřská společnost polská skupina PKN Orlen (62,99 % v Unipetrolu před nabídkou). Podle předchozích informací, by měla PKN ovládnout 94,04 % v Unipetrolu. Očekáváme, že následujícími kroky bude vytěsnění minoritních akcionářů a stažení akcií Unipetrolu z burzy. Titul zakončil týden na 377 Kč (-0,3 % t/t).
 
HDP v ČR podle předběžného odhadu v 4Q17 mezikvartálně vzrostlo o 0,5 % q/q a meziroční růst zrychlil na 5,1 % r/r z 5,0 % ve 3Q. Výsledek byl mírně nižší než očekávání trhu (0,7 % q/q; 5,3 % r/r). Za celý rok 2017 HDP vzrostlo o 4,5 % (2,5 % v roce 2016). Statistický úřad předběžný odhad HDP za 4Q příliš nekomentovat, pouze uvedl, že růst byl rovnoměrně rozložen mezi všechny složky poptávky.
 
Nejvíce klesající akcií týdne byl VIG (688 Kč; -2,5 % t/t). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Titul technicky korigoval předchozí růst. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Pegas Nonwovens (922 Kč; +2,2 % t/t). Na titulu nebyla rovněž zveřejněna žádná informace. Domníváme se, že někteří investoři spekulují na další kroky nového majoritního akcionáře. Ten by mohl dospět k názoru plného ovládnutí společnosti, což by mohl být pro minoritní akcionáře zajímavý impulz.
 
Příští týden, kdy dochází k přelomu února a března, by měl být chudý na významnější události. Trh se tak zaměří na obchodování na zámořských dluhopisových trzích, kde se sleduje vývoj výnosu desetiletých státních dluhopisů. Případný posun k 3 % úrovni ze stávajících 2,87 % by trh pravděpodobně opětovně vyhodnotil jako signál k prodeji rizikových aktiv. Ve středu pak dojde k převážení MSCI indexů, což vždy přinese výraznější objemy. Nadále jsme opatrní i pro příští týden a očekáváme, že by se akciové indexy měly pohybovat do strany.
 
Z domácího trhu se zaměříme na středeční zveřejnění výsledků Erste Group. Očekáváme čistý zisk na úrovni 315 mil. EUR (+268 % r/r). Důvodem pro prudký meziroční růst je snížení opravných položek a absence mimořádných výdajů z minulého roku. Erste rovněž zveřejní návrh na hrubou dividendu. Naše projekce počítá s 1,2 EUR/akcii (3,4% hrubý div. výnos). Nečekáme, že by samotná čísla měla trh nějak výrazně překvapit i vzhledem k současné valuaci titulu.
 
Zmíněné středeční převážení indexů MSCI by se nijak nemělo dotknout domácích titulů. Nicméně většinou je s tímto krokem spojen vyšší zobchodovaný objem a zvýšená technická volatilita se rovněž nedá vyloučit.
 
Z makroekonomického výhledu se v USA zaměříme na úterní objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (oček. -2,5 po +2,8 % m/m), středeční druhou revizi HDP za 4Q17 (oček. 2,5 po 2,6 % q/q), čtvrteční ISM průmyslu (oček. 59 po 59,1 bodech m/m) a páteční spotřebitelský sentiment dle univerzity Michigan (oček. 99 po 99,9 bodech m/m). V Číně se zaměříme na středeční index PMI služeb (oček. 55 po 55,3 bodech m/m), oficiální PMI průmyslu (oček. 51,2 po 51,3 bodech m/m) a čtvrteční Caixin PMI průmyslu (oček. 51,3 po 51,5 bodech m/m).
 

Zdroj

Zpět na zprávy dne

Čtvrtek 28. března 2024 Praha 17:51,New York11:51